5 stron, które pomogą dobrać kolory

Pytacie czasem w mailach o różne kwestie dotyczące dobierania kolorów w szablonach i grafikach. Są osoby, które rodzą się z tą umiejętnością – patrzą na dany kolor i od razu widzą, co będzie dla niego najlepszym towarzystwem. Są również i tacy, którzy najbardziej “bezpieczne” kolory potrafią połączyć w niezłą torturę dla oka. Niezależnie od tego, do której grupy należycie, z pewnością nie pogardzicie małymi wspomagaczami. Sama najczęściej mam swoją wizję, ale w przypływie spadku weny i motywacji sięgam po palety kolorystyczne i absolutnie je uwielbiam. Podzielę się dziś z Wami pięcioma stronami, które ratują mnie w takich chwilach.


1) Adobe Kuler

To jedna z pierwszych tego typu stron, na które trafiłam i myślę, że również najbardziej godna polecenia. Szukamy swojego koloru przesuwając małymi kółeczkami znajdującymi się w kole barw lub wpisując jego kod, a następnie w menu po lewej stronie wybieramy jakiego rodzaju kolory chcemy do niego dobrać (monochromatyczne, komplementarne itd.). Możemy również wybrać zakładkę Explore i wybierać spośród tysięcy zapisanych przez użytkowników programu palet kolorystycznych.

2) Colourlovers

Swego czasu często przesiadywałam na tej stronie, szukając inspiracji do tworzenia. Czasem jakaś paleta kolorystyczna potrafiła zainspirować mnie do stworzenia grafiki i bardzo to w nich lubiłam. Tu również znajdziemy całe mnóstwo gotowych palet kolorystycznych, które możemy modyfikować i tworzyć na ich podstawie własne.

3) Design Seeds

Tutaj znajdziecie wiele bardzo udanych palet kolorystycznych tworzonych na podstawie przepięknych zdjęć. Ta strona to ogromna dawka kolorystycznej inspiracji. Jakkolwiek głupio to zabrzmi, lubię tam czasem zajrzeć wyłącznie dla estetycznego zaspokojenia i nasycenia.

colorhunter

4) Color Hunter

Strona nawiązująca odrobinę do poprzedniej, z tym, że w tym wypadku poza przeglądaniem gotowych palet, możemy również wgrać swoje zdjęcie i pobrać z niego kolory. Jeśli więc macie zdjęcia, których kolorystyka Was satysfakcjonuje, wrzucajcie i czekajcie na wynik. Być może powstanie z niego jakaś piękna paleta.

colorspire
5) Colorspire

Ta strona przyda się właścicielom stron internetowych i blogów. Na podglądzie po prawej stronie możemy ustawić kolory, którymi planujemy ubarwić tło, nagłówek i inne elementy naszej strony. Dzięki temu możemy szybko ocenić, czy dane połączenie kolorystyczne “zagra” na stronie, czy może wypędzi z niej wszystkich estetów.

Mam nadzieję, że ta magiczna piątka kolorystycznych wspomagaczy się Wam przyda. Miłego korzystania!