Najlepsze błyskawiczne ciasto z rabarbarem

Uwielbiam rabarbar, a właściwie to nie tyle sam rabarbar, co ciasto z jego dodatkiem. Kojarzy mi się z dzieciństwem i budzi we mnie same pozytywne skojarzenia. Wśród jakichkolwiek ciast z owocami, te z rabarbarem są na bezdyskusyjnym pierwszym miejscu. Jabłka, truskawki, a nawet maliny się chowają. Sezon na niego trwa dość krótko, trzeba więc korzystać póki jest okazja, dlatego też dzisiaj przybywam z moim ulubionym przepisem na ciasto z rabarbarem. Ilekroć je zrobię, po kilku godzinach nie ma po nim już nawet okruszków.

Ciasto z rabarbarem

Zabawę zaczynamy od roztopienia w rondelku margaryny – to ważne, by zrobić to na początku, ponieważ w czasie, gdy będziemy zajmować się resztą składników, margaryna będzie miała okazję ostygnąć. Gdy margaryna się roztopi, odstawiamy ją w jakieś chłodniejsze miejsce i mieszamy ze sobą wszystkie pozostałe składniki. Są tacy, którzy wyznają zasadę: “Mokre z mokrymi, suche z suchymi, a potem mokre i suche”, ale ja i moje lenistwo zdecydowanie preferujemy opcję: “Wszystko razem i co wyjdzie, to wyjdzie”.

Celowo nie podałam konkretnej ilości łyżek mleka, ponieważ gęstość ciasta bywa za każdym razem inna i trzeba zwyczajnie ocenić ile będzie potrzebne, dolewając stopniowo w trakcie przygotowań. Ilość cukru również dobrze jest dopasować do swoich potrzeb. W oryginalnym przepisie mojej mamy była go szklanka, ja nadal realizuję plan ograniczania cukru, więc satysfakcjonuje pół szklanki.

Ciasto wylewamy na wysmarowaną masłem lub wyłożoną papierem blachę (najlepiej żeby była to średniej wielkości prostokątna blacha, keksówka może okazać się za mała), owoce myjemy, kroimy w kawałki, a następnie wtykamy do ciasta. Jeśli boicie się, że rabarbar będzie zbyt kwaśny możecie obtaczać go w cukrze. Pieczemy w 180-200 stopniach przez około 40 minut.

Poniższe zdjęcie musicie mi wybaczyć, lepszego nie mam. Pstryknęłam je zaraz po upieczeniu i widząc, że wyszło średnio, stwierdziłam: “Później zrobię lepsze”, a jak się pewnie domyślacie, później nie było już czego fotografować.

Ciasto z rabarbarem

Powodzenia! Dajcie znać czy się udało!