W poszukiwaniu idealnego domowego biura

Moi rodzice często wracają do wspomnienia o kilkuletniej Pauli, która przynosiła do pokoju dwa taborety, kładła na nich półkę ocaloną ze starego segmentu, podkradała tacie zeszyty z czasów szkolnych, na których świeżo wyuczonym pismem bazgrała “AKTA” (z literą “K” odwróconą nie w tę stronę, co trzeba) i obwieszczała całemu światu, że jest panią “biurową”. W czasach, gdy większość dziewczynek chciała być piosenkarkami z Spice Girls, ewentualnie żonami Angelo z The Kelly Family, marzenie o siedzeniu za biurkiem i zajmowaniu się “bardzo ważnymi aktami” nie było zbyt normalne, ale całe szczęście moim rodzicom nie przyszło do głowy, by wysyłać mnie z tego powodu do specjalisty. Marzenie o własnym, domowym biurze nie opuściło mnie jednak od tamtej pory ani na chwilę, dlatego ostatnio uznałam, że pora je w końcu zrealizować.

Zawsze, gdy myślałam o tworzeniu domowego kąta do pracy, sądziłam, że będzie to czysta przyjemność. W końcu wiem czego chcę (no dobra, może nie do końca, ale na pewno wiem, czego nie chcę), żyjemy w czasach, w których nie narzeka się na niedobór towarów, a na zbyt duży wybór, a do tego internet pełen jest inspiracji. Nic z tego. Już na etapie wyboru biurka pojawiło się sporo dylematów. Bardzo przyjemnych co prawda, ale jednak dylematów. Stąd też pomysł, by zebrać tutaj moje przemyślenia i podzielić się nimi z Wami. Pomogliście mi już w tak wielu wyborach, że nie mam najmniejszych wątpliwości, że teraz również wspomożecie radą.

1) BIURKO TO PODSTAWA

Wybór biurka wydawał się banałem nad banały. W końcu na niemal każdym kroku można trafić na sklep meblowy, nie wspominając już o Ikei, do której biurek przymierzam się niemal przy każdej wizycie. Kiedy jednak zaczęłam analizować wszystkie wady i zalety, uznałam, że biurko, o którym cały czas myślałam jest zdecydowanie zbyt wąskie, by pomieścić monitor, klawiaturę, notes, kubek kawy i tym podobne niezbędniki. Na Facebooku radziłyście by pomyśleć o biurku “DIY”, czyli osobnym zakupie blatu i nóg, ewentualnie szafek. Ten pomysł wydał mi się genialny, do czasu, aż zajrzałam na stronę i zobaczyłam jak ogromny wybór tego typu rozwiązań oferuje chociażby wspomniana już Ikea. Co więcej, potem trafiłam na biurka robione na zamówienie z pięknymi, drewnianymi blatami i wtedy zwątpiłam już nawet w swoje zdecydowanie co do koloru. Nie wiem czy kiedykolwiek coś wybiorę!

 

2) DWA MIEJSCA DO PRACY BEZ ZAGRACENIA POKOJU

Trzydziestopięcio metrowa kawalerka nie daje zbyt dużego pola do popisu, jeśli chodzi o powierzchnię kąta do pracy. Tym bardziej, jeśli ma to być miejsce, w którym bez problemu zmieszczą się dwie osoby. Kombinowałam już z przeróżnymi ustawieniami, ale myślę, że zdecydowanie najlepszą opcją będzie ulokowanie dwóch stanowisk obok siebie. Tu z kolei pojawia się problem znalezienia odpowiednio szerokiego biurka, ale na pewno coś wymyślimy, kiedy w końcu ustalę coś w ramach wcześniejszego punktu. Mam małe obawy, że wystrój naszego salonu, garderoby i sypialni w jednym, stanie się trochę zbyt biurowy, ale muszę tak to rozplanować, żeby jakoś ten małopowierzchniowy misz masz zorganizować. Jeszcze nie wiem jak to zrobię, ale na pewno coś wymyślę.

3) MINIMALIZM KONTRA DEKORACJE

domowebiuro1

Kiedy przeglądam wnętrzarskie inspiracje, zazwyczaj wzdycham do klasycznych form, kolorystycznej prostoty i dekoracyjnego minimalizmu. W praktyce niestety często mam słabość do ładnych i bezużytecznych bibelotów, przez które cała moja minimalistyczna wizja lega w gruzach. Trzeba przyznać, że takie spersonalizowane biura jak te po prawej, mają ogromny urok i przyjemnie się na nie patrzy, ale jednak zdecydowanie bliższe mi są te po lewej. Mam nadzieję, że będę w stanie powstrzymać swoją skłonność do poprawiania tego, co dobre.

4) PRZECHOWYWANIE DOKUMENTÓW

biurowdomu

Przy moim obecnym biurku nie ma nawet skrawka miejsca na odłożenie czegoś choćby na chwilę. Szafkę z dokumentami z kolei mam w przedpokoju, a to oznacza krążenie po mieszkaniu kilkanaście razy dziennie, ewentualnie rozkładanie wszystkiego na podłodze. Punktem obowiązkowym przy tworzeniu domowego kąta do pracy musi być zatem… no właśnie, co? Początkowo myślałam o regale, ale szybko zrezygnowałam z tego pomysłu, bo uznałam, że to oznacza jedynie dodatkowe warstwy kurzu do wycierania. Półka była idealnym rozwiązaniem, dopóki nie pomyślałam o proszeniu się właściciela o zgodę na jej zamontowanie. Pozostaje więc szafka. Obowiązkowo z szufladami. Może uda się nawet wkomponować ją w biurku, jeśli zdecyduję się na opcję “do it yoursefl”?

5) FOTEL RZECZ NIEZBĘDNA

Na początku moich biurowych planów, marzyłam o designerskim krześle, które stworzy kąt do pracy rodem ze zdjęć idealnych domów idealnych blogerek z Juesej, ale szybko zrezygnowałam z tego średnio inteligentnego pomysłu. Spędzam przed komputerem bardzo dużo czasu, a takie krzesło byłoby zbrodnią popełnioną na moim i tak nieźle już sfatygowanym kręgosłupie. Postawiłam więc na fotel, który zapewni wygodę, nawet jeśli nie będzie cudem designu. I tu pojawił się kolejny dylemat pod tytułem “Na co właściwie zwraca się uwagę kupując taki fotel?”. Jeśli ktoś wie, proszę się czym prędzej podzielić tą tajemną wiedzą, bo ja oglądam fotele za 500zł i takie za 1000zł i stwierdzam, że chyba nie potrafię doszukać się różnic między nimi.

 

To tyle jeśli chodzi o moje dylematy. Nie pomyślcie sobie, że to spełnianie biurowego marzenia jest dla mnie jakąś potworną męczarnią, co to, to nie. Cieszę się z tego jak dziecko, uśmiecham się od ucha do ucha na samą myśl o nim, ale jednocześnie nie chcę kupić niczego, co stanie się moim wyrzutem sumienia. W końcu jeśli już realizować plany, to z głową. Każda rada będzie mile widziana, liczę na Was!