Strony, które pomogą w dobieraniu fontów

jak-dobierac-fonty-czcionki

Teoretycznie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dobrze przemyślane formatowanie tekstu jest sprzymierzeńcem jego czytelności. Wiemy również, że rola dobrze dobranych fontów jest w tym temacie nieoceniona. W praktyce jednak najczęściej odkładamy zmiany związane z typografią strony lub bloga w bliżej nieokreśloną przyszłość, obawiając się, że bez odpowiednio dużej wiedzy na ten temat, nie poradzimy sobie z odpowiednim dopasowaniem krojów.

Na szczęście żyjemy w czasach, w których istnieją wirtualni (i, co najważniejsze – darmowi) pomocnicy. Ratują z absolutnie każdej opresji, zdradzając sprawdzone rozwiązania, dotyczące niemal każdej dziedziny życia. Z dobieraniem fontów nie mogło być inaczej. Znalazłam sześć stron, które ułatwią wam poszukiwania idealnej pary. Mam nadzieję, że bezpowrotnie pozbawią Was argumentów z kategorii: “Ale ja nie umiem”, “Ja się na tym nie znam”.

 

1) Type Genius

Z rozwijanej listy wybieramy font, który szczególnie nam się spodobał i otrzymujemy kilka ciekawych propozycji połączenia go z innymi krojami. Dodatkowo przy każdej propozycji widzimy przykład zastosowania danego duetu na stronie internetowej.

 

2) Font Pair

Imponujące zestawienie pasujących do siebie fontów, dostępnych w darmowych zbiorach Google Fonts. Możemy wybierać spośród kategorii połączeń szeryfowych, bezszeryfowych i mieszanych. Duży plus za przejrzystość strony.

 

3) Femmebot

Estetyczna uczta dla oka – fragmenty bajek opisywane z użyciem świetnie dobranych par fontów (wszystkie z Google Fonts), dodatkowo opatrzone klimatycznymi zdjęciami.

 

4) Beautiful Web Type

Strona podobna do tej z poprzedniego punktu, aczkolwiek z mniejszą ilością przykładów. Nazwę fontu możemy poznać, klikając na interesujący nas akapit. Zostaniemy wówczas przeniesieni do strony Google Fonts.

 

5) Typ.io

Przykłady ciekawych połączeń zastosowanych na ładnych stronach lub blogach. Możemy przeglądać te najpopularniejsze lub poszukać ciekawych par dla konkretnego fontu, wybierając go z menu po prawej stronie. Jest również opcja wyszukiwania po tagach.

 

6) Wordmark

Strona z trochę innej beczki, ale związana z tematem i bardzo przydatna. Umożliwia podgląd danego słowa lub zdania, we wszystkich fontach, jakie mamy zainstalowane na swoim dysku. Wpisujemy interesujące nas wyrażenie i widzimy wszystko jak na dłoni. Bardzo przydatne w procesie twórczym z kategorii: “Mniej więcej wiem czego szukam, ale nie wiem, który font mógłby to dobrze oddać”.