Narzędzia do tworzenia ładnych treści cz.II

DSC_1201Publikując pierwszą część wpisu o darmowych narzędziach do tworzenia ładnych treści, nie planowałam kontynuacji. Nie przewidziałam również jego ogromnej popularności, a w ciągu zaledwie kilku dni wskoczył do pierwszej dziesiątki najchętniej odwiedzanych wpisów. To sprawiło, że za każdym razem, gdy trafiałam na ciekawą aplikację, której jeszcze nie znałam, zaczynałam myśleć o kolejnej odsłonie. W końcu uzbierało się tego na tyle dużo, że mogę podzielić się z Wami dodatkową porcją pomocników.

Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, skupiłam się na narzędziach dostępnych online. Żadnej z poniższych aplikacji nie trzeba pobierać na swój komputer. W większości są one darmowe lub prawie darmowe (tzn. za niektóre zaawansowane funkcje lub dodatki trzeba zapłacić). Starałam się również proponować różnorodne rozwiązania – takie, które usatysfakcjonują tych bardziej zaawansowanych i tych zupełnie zielonych w kwestii obsługi programów graficznych.

darmowy program do obrobki zdjec
1) Fotor

Edycja zdjęć, tworzenie kolaży, zdjęć profilowych, kartek okolicznościowych. Kiedy nie miałam dostępu do Photoshopa, bardzo często wykorzystywałam Fotora do obróbki zdjęć. Oferuje mnóstwo filtrów oraz wiele łatwych w obsłudze narzędzi, umożliwiających retusz (można nawet dorobić sobie makijaż!). Jest również możliwość dodania do zdjęcia dekoracji wektorowych oraz tekstu. Niestety możliwość skorzystania z niektórych opcji jest płatna (są one oznaczone symbolem diamentu), ale uważam, że z wersji darmowej można wyciągnąć naprawdę dużo.

 

program online do infografik

2) Piktochart

Aplikacja umożliwiająca tworzenie infografik, raportów, banerów i prezentacji. W wersji darmowej możemy skorzystać z kilkunastu gotowych szablonów infografik, oprócz tego do dyspozycji mamy sporo kształtów, teł oraz wykresów. Możemy skorzystać z gotowców lub stworzyć własną infografikę od podstaw. Wersja darmowa umożliwia pobranie pliku w formacie .png lub .jpg – w obydwu przypadkach będzie on zawierał dolną belkę z logo Piktochart.

 

Infografiki online

3) Easel.ly

Kolejne narzędzie do tworzenia infografik. Strona oferuje potężny zbiór gotowych szablonów – nie zawsze tak ładnych jak w przypadku poprzednika, ale mimo wszystko przyjemnych dla oka. Do wykorzystania mamy tła, kształty, wykresy. Aplikacja umożliwia pobranie pliku .jpg lub .pdf.

 

Jak zrobic obrazkowy cytat

4) Pablo

Aplikacja umożliwiające błyskawiczne tworzenie tekstu z obrazkiem w tle. Opcja, z którą poradzi sobie nawet dziecko. Cała praca ogranicza się do wpisania tekstu w okienku, wyboru kroju pisma oraz wgrania obrazka (lub wyboru spośród dostępnych). Możemy również zmienić opcje tła – rozmyć je, ustawić jako czarno-białe, zwiększyć kontrast. Kilka sekund i gotowe.

 

Edytor zdjec online

5) BeFunky

Jeszcze jeden edytor zdjęć online. Oferuje bardzo podobne możliwości edycji, jak w przypadku Fotora. Jest retusz, dodawanie makijażu, wybielanie zębów i przeróżne inne upiększacze, są filtry (choć przyznam, że wolę te Foterowe), są przeróżne efekty, grafiki, ramki, tekstury. Całe mnóstwo możliwości. Tutaj również część opcji wymaga posiadania płatnego konta, ale ze zdecydowanej większości skorzystamy za darmo.

 

Program do animacji online

6) Wideo.co

Narzędzie umożliwiające tworzenie krótkich filmów, animacji, prezentacji. Do wyboru mamy sporo gotowych motywów, z których możemy skorzystać. Darmowe konto umożliwia tworzenie animacji trwających nie więcej niż 45 sekund. Możemy dodawać własne zdjęcia i elementy lub korzystać z gotowych. Aplikacja oferuje duży zbiór prostych ikon, pozostałe grafiki są niestety płatne, podobnie z dźwiękami – możemy skorzystać z trzech darmowych utworów (na szczęście jest możliwość dodania własnego pliku).

 

Jak zrobić obrazek z cytatu

7) Behappy.me

Kolejne bajecznie łatwe w obsłudze narzędzie do tworzenia grafik z tekstem. Mamy tu możliwość wyboru ikony zdobiącej grafikę, możemy również wybrać rodzaj kroju pisma spośród kilkunastu dostępnych oraz wybrać kolorystykę grafiki.

 

Darmowe banki zdjęć

8) Darmowe banki zdjęć

Jakiś czas temu opublikowałam listę wszystkich znanych mi stron, oferujących zdjęcia, które możemy za darmo wykorzystywać w niemal dowolny sposób. Polecam zajrzeć do tego wpisu – rola zdjęć bywa nieoceniona w tworzeniu przyjemnych dla oka treści, a w tych zbiorach można znaleźć prawdziwe perełki.

Im dłużej przyglądam się tego typu aplikacjom, tym bardziej podziwiam ich twórców i doceniam czasy, w których funkcjonujemy. Świadomość, że mamy na wyciągnięcie ręki taki ogrom możliwości, sprawia, że wszystkie wymówki z cyklu: “Nie potrafię” i “Nie stać mnie”, tracą znaczenie. Mam nadzieję, że ta lista pobudzi Was do twórczego działania.

Przejdź do pierwszej części wpisu