Moje domowe biuro dla dwóch osób

Domowe biuro jak urzadzic

Domowe biuro jak urzadzicKiedy stanęłam przed decyzją o stworzeniu domowego biura, byłam podekscytowana i przerażona jednocześnie. Z jednej strony cudownie było planować swój własny kąt do pracy, ale wizja robienia tego w kawalerce, w pokoju, który i tak jest już salonem i sypialną w jednym, przyprawiała mnie o zawrót głowy. Sprawę jeszcze bardziej komplikował fakt, że potrzebowaliśmy miejsca do pracy dla dwóch osób. Zastanawiałam się, czy w ogóle da się stworzyć coś wygodnego na tak niewielkiej przestrzeni, ale chyba mogę powiedzieć, że się udało.

Poszukiwania biurka

Najważniejszym i jednocześnie najbardziej problematycznym elementem każdego domowego biura jest biurko, zawsze. Teoretycznie wybór jest ogromny, ale kiedy jesteśmy zdecydowani na konkretne wymiary, funkcje lub przedziały cenowe, z reguły pojawia się problem. W moim przypadku nie było inaczej. Chciałam kupić proste, białe, długie i szerokie biurko z szufladami, które pomieści dwie osoby, ich bibeloty i jednocześnie będzie blatem do zdjęć. Cały czas sądziłam, że idealnym rozwiązaniem będzie model z Ikei, ale niestety w praktyce okazało się, że jest zdecydowanie zbyt wąskie. Przeglądałam ofertę sklepów meblowych tygodniami – i nic!

Domowe biuro

W końcu pomyślałam, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zapytać o cenę stworzenia na zamówienie biurka stuprocentowo zgodnego z moją wizją. Pojechałam na targowisko, na które dwa razy w tygodniu zjeżdżają się mali producenci mebli. Chodziłam, pytałam i byłam w szoku. Większość firm proponowała cenę o wiele niższą, niż ta od szwedzkiego giganta. Trochę obawiałam się takiego zamawiania kota w worku, ale starałam się przedstawić swoje oczekiwania jak najdokładniej.

Moje biurko ma wymiary 180x60cm, kosztowało 500zł (dla porównania: to, które miałam zamiar kupić, kosztowało 900zł). Wiele osób, myśląc o meblach tworzonych na zamówienie, sądzi, że muszą kosztować krocie – sama się tego obawiałam, ale nic bardziej mylnego. Jeśli tylko macie w miarę konkretną wizję, wystarczy rozejrzeć się po okolicy i poszukać małych, lokalnych firm, które mają w ofercie meble na wymiar.

Warto bardzo dokładnie przemyśleć kwestię wymiarów, jak i samego faktu pracy przy jednym biurku. Nie każdemu będzie to odpowiadać, a wtedy lepszą opcją wydaje się stworzenie dwóch osobnych kątów do pracy. Polecam dobrze zastanowić się nad każdym aspektem (a zwłaszcza nad wysokością blatu), zanim cokolwiek zamówicie – na miejscu z reguły emocje biorą górę i często podejmujemy kiepskie decyzje.

Ustawienie biurka

Są zasady, które mówią o ustawianiu biurka, tak by z każdej strony był do niego swobodny dostęp, są takie twierdzące, że za żadne skarby nie należy stawiać go na wprost drzwi, ale tylko jedno w tych wszystkich teoriach jest pewne: żeby je stosować, trzeba by dysponować co najmniej stumetrowym apartamentem. Kiedy więc szukałam dobrego miejsca, zależało mi jedynie na tym, by biurko nie stało na wprost okna – przerabiałam tę opcję u rodziców i nie było to nic przyjemnego, zwłaszcza, gdy zaczynały się słoneczne miesiące.

Miejsce do pracy dla dwóch osób

Centrum dowodzenia stanęło prostopadle do balkonowego okna, pod ścianą. Wydało mi się to najlepszą opcją, bo gdy tylko całkowicie odsłonię zasłonę, wpada tu sporo światła. To pozwala nie tylko na pisanie, czytanie i rysowanie w naturalnym świetle przez niemal cały dzień, ale również sporo ułatwia podczas robienia zdjęć, które często powstają na blacie.

Wydzielanie przestrzeni

Tu sprawa była dość prosta – mamy dwie szuflady, które wyznaczają połowę biurka i każdy rządzi na swojej. Początkowo założyliśmy, że nasz kąt do pracy będzie stuprocentowo minimalistyczny, ale patrząc na zdjęcia, pewnie zauważyliście już, że tylko jedna strona nadal się tego trzyma.

Z naszej dwójki tylko ja pracuję regularnie w domu, dlatego kiedy jestem sama, odkładam gdzieś drugi komputer i lewa strona służy mi jako tło do zdjęć lub miejsce do tworzenia projektów DIY i tym podobnych.

Organizacja

Kiedy szukałam odpowiedniego biurka, najbardziej zależało mi na szufladach pod blatem. Lubię mieć pod ręką wszystkie niezbędniki. Mieszczę tu dokumenty, notesy, gadżety papiernicze, niezliczone zapasy taśmy klejącej i wszelkie inne biurkowe bibeloty. Początkowo rozważaliśmy zakup biurka z samym blatem, było o wiele tańsze, ale wówczas musielibyśmy dokupić szafkę, która pomieściłaby to wszystko, a ta z kolei zajmowałaby dodatkową przestrzeń.

BIurko organizacja

Dodatkowe elementy

Gdyby mieszkanie nie było wynajmowane, pewnie skupiłabym się również na ścianie za biurkiem – w tej chwili jest tam trochę pusto, brakuje półek, ale w tej sytuacji ograniczyłam się do kilku dekoracji, które umilają siedzenie przed ekranem. Starałam się nie kupować wszystkiego na raz – zdecydowanie wolę stopniowe poszukiwania idealnych elementów.

miejsce-do-pracy-dodatki

Puszkę na długopisy zrobiłam sama, mieliście okazję zobaczyć ją we wpisie o tworzeniu dekoracji z rzeczy pozornie bezużytecznych. Pudełko upolowałam na wyprzedaży w Ikei – trzymam w nim większość narzędzi do prac kreatywnych. Kulkowe lampki zamawiałam tutaj. Szczerze mówiąc nie pamiętam kiedy ostatnio je włączałam! Często pytacie również o drewniane podkładki – dostałam je w prezencie od przyjaciółki, ale ostatnio trafiłam na nie tutaj. Gdybym miała stworzyć listę najbardziej użytecznych prezentów, z pewnością znalazłyby się na wysokim miejscu – kawa bez podkładki się nie liczy!

Staram się nie szaleć z ilością dekoracji z dwóch powodów: Po pierwsze nie chcę czuć się nimi przytłoczona i rozproszona, a po drugie nie mam pewności, czy we własnym mieszkaniu będę chciała zachować podobny klimat. Gdybym zdecydowała się na inny wystrój, musiałabym się ich wszystkich pozbywać.

To tyle. Nie jest to może domowe biuro marzeń, daleko mu do tych Pinterestowych, zapierających dech w piersiach, ale biorąc pod uwagę fakt, że po roku nadal uwielbiam pracować w ten sposób, chyba mogę uznać, że nie wyszło najgorzej.