8 stron z dźwiękami do pracy i relaksu

Dzwieki do pracy i relaksu

Są zadania, które lubimy wykonywać w absolutnej ciszy, są takie którym sprzyja pobudzająca muzyka, ale zdarzają się również te, przy których obie te opcje przestają być satysfakcjonujące. Wtedy zaczynamy szukać złotego środka, który zabije głuchą ciszę, a jednocześnie nie rozproszy zbyt mocno. Długo zastanawiałam się, czy coś takiego w ogóle istnieje, a gdy trafiłam na jedną ze stron oferujących dźwięki do pracy i relaksu, przepadłam!

W moim przypadku to coś, co najlepiej sprawdza się, gdy od dłuższego czasu męczę się z zadaniem, którego koniec jest bardzo odległy. Nie wiem, w którą stronę skierować kolejny krok, zaczynam się zniechęcać i dopada mnie frustracja. Wtedy z reguły cisza potęguje negatywne myśli, a muzyka jeszcze bardziej mnie rozregulowuje i wzmaga napięcie.

Pierwsze zetknięcie z dźwiękami do pracy, sprawiło, że czułam się trochę nieswojo. Z jednej strony odgłosy kawiarnianego gwaru, czy letniej burzy pobudzały mnie do pracy i dobrze się przy nich czułam, ale z drugiej nie potrafiłam uwolnić się od myśli szepczących, że to straszne dziwactwo. Na szczęście dość szybko pozbyłam się tych uprzedzeń i często sięgam po moją dźwiękową deskę ratunkową. Postanowiłam zebrać w tym wpisie wszystkie tego typu strony, jakie znam. Być może przekonam kogoś z Was do tej formy wspomagania efektywności lub odpoczywania.

Dzwieki relaksujace

1. Noisli

Pierwsza tego typu strona, którą poznałam i prawdopodobnie również najbardziej wszechstronna. Wybór dźwięków jest tu naprawdę ogromny. Możemy wybierać wśród dźwięków: deszczu, burzy, wiatru, szumiącego lasu, szumu morza, ogniska, letniej nocy, szumiących liści, kawiarni, jadącego pociągu, czy szumu wentylatora. Uff, jest tego trochę, a i tak chyba nie wymieniłam wszystkich. Co więcej, mamy tu możliwość miksowania. Możemy więc na przykład połączyć dźwięki burzy, wiatru i ogniska i stworzyć sobie naprawdę klimatyczny nastrój. Noisli możemy również pobrać jako aplikację na iOS.

 

dzwieki-do-pracy

2. Coffitivity

Strona odtwarzająca za pomocą dźwięków nastrój panujący w zatłoczonej kawiarni. Ma on pobudzić do kreatywności i poprawić wydajność naszej pracy. Do wyboru mamy trzy darmowe ścieżki dźwiękowe: Morning Murmur, Lunchtime Lounge oraz University Undertones. Z reguły nie dostrzegam między nimi zbyt dużej różnicy, więc wybieram losowo. Coffitivity jest dostępne również jako aplikacja na iOS i Androida.

 

Czego słuchać w pracy

3. Rainy Mood

Najkrócej mówiąc: odgłosy deszczu i burzy. Nie ma tu żadnych opcji do wyboru, dźwięki uruchamiają się automatycznie, po prostu wchodzimy i słuchamy. Bardzo często korzystałam z tej strony, zanim odkryłam Noisli. Choć kawiarniane dźwięki niewątpliwie mają moc, czasem bliżej mi do deszczu i wszelkich innych odgłosów natury.

 

Muzyka do pracy

4. A Soft Murmur

Tutaj pomysł teoretycznie podobny do poprzednich, ale jego twórca wyszedł z nieco innego założenia. Stworzył coś dla osób, których dźwięki miasta nie pobudzają do działania, wręcz przeciwnie. Aplikacja ta pozwala się odciąć i skupić w trakcie pracy w przestrzeni publicznej – w kawiarniach, bibliotekach. Mamy tu zbiór dźwięków charakterystycznych dla muzyki ambient, które możemy uzupełnić odgłosami deszczu, wiatru, burzy itp. Można pobrać A Soft Murmur w formie aplikacji na Androida.

 

Jak się zrelaksować

5. Calm

Sposób na chwilę relaksu i wyciszenia w lawinie obowiązków, o którym wspominałam już we wpisie o sposobach na pracę w skupieniu i koncentracji. Fajna opcja, w sytuacjach, kiedy nic nie idzie po naszej myśli, a frustracja sięga zenitu. Decydujemy, jak długo ma trwać nasza przerwa, wybieramy opcję z narratorką lub bez, a potem relaksujemy się pięknym widokiem i powiązanymi z nim odgłosami. Możemy wybierać spośród kilkunastu różnych krajobrazów i dobranych do nich dźwięków. Tu również jest możliwość pobrania w formie aplikacji na iOS i Androida.

Kilka dodatkowych stron:

  • Rainfor.me – bliźniak Rainy Mood.
  • Soundrown – bardzo podobna do Noisly, choć z mniejszym wyborem dźwięków.
  • PeacefulPanda – las, deszcz, zmierz i woda w pięknej oprawie graficznej.
Jeśli macie jakieś swoje narzędzia z dźwiękami, które pozwalają Wam skupić się na zadaniu lub przeciwnie – odpłynąć myślami, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.