Jak stworzyć paletę kolorów na podstawie zdjęcia?

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, jak wiele w kwestii estetyki i dobrego wrażania można zdziałać dzięki odpowiednio dobranym kolorom. Wystarczy jedno połączenie, by przykuć uwagę odbiorcy lub by w mgnieniu oka go do siebie zrazić. Kilka miesięcy temu podrzuciłam tu nawet kilka narzędzi, które pomogą w dobieraniu kolorów.

Strony oferujące gotowe rozwiązania są szalenie przydatne, ale czasem bywa tak, że przeczesujemy kilkanaście podstron propozycji i nie znajdujemy nic interesującego. Wtedy lubię sięgać po palety stworzone na podstawie zdjęć. Chomikuję ich mnóstwo na swojej pinterestowej tablicy, ale czasem lubię stworzyć coś sama, na podstawie zdjęć, które wyjątkowo mi się podobają.

Pewnie Wy też macie czasem tak, że scrollując Facebooka lub Instagram, zatrzymujecie się na dłużej przy zdjęciu, które idealnie wpisuje się w Wasze poczucie estetyki. Może również macie jakieś ulubione ujęcia z wakacji albo te, które biją popularność na Waszych profilach. Poniżej podpowiadam, jak zmienić je w piękne palety kolorystyczne. Jest propozycja bardziej profesjonalna – z wykorzystaniem Photoshopa oraz kilka takich, z którymi zrobicie to w kilka sekund, bez konieczności posiadania jakiegokolwiek oprogramowania.


Tworzenie palety w Photoshopie

 • Otwieramy zdjęcie, z którego chcemy “wyciągnąć” kolory.
 • W górnym menu wybieramy “File (Plik)” > “Save for Web (Zapisz dla Internetu)”. To otworzy okno dialogowe, które powinno wyglądać jak to poniżej.

kolory-ze-zdjecia

 • W tym oknie interesują nas pola zaznaczone powyżej:
  • W opcji “Preset (Ustawienie)” wybieramy “PNG-8”. To powinno sprawić, że w polu “Color Table (Tablica kolorów)” pojawią się kolory.
  • Opcja “Colors (Kolory)” służy do określenia, jak wiele kolorów chcemy mieć na zdjęciu/w palecie. Polecam jednak zawsze wybrać trochę więcej (na przykład 16), a potem z nich wyselekcjonować te najlepsze.
  • W oknie “Color Table (Tablica kolorów)” pojawią się wyciągnięte ze zdjęcia kolory.
 • Kiedy już uzyskamy swoją paletę kolorów, musimy ją zapisać. Aby to zrobić, klikamy w ikonkę, która znajduję się tuż nad tablicą z kolorami i składa się z trzech poziomych linii oraz strzałki. Po jej rozwinięciu, wybieramy opcję “Save Color Table (Zapisz tablicę kolorów)”.

jak-wyciagnac-kolory-ze-zdjecia

 • Pojawi się okno zapisywania pliku w formacie ACT. Potwierdzamy i zapisujemy plik w bibliotekach Photoshopa.
 • Teraz wystarczy załadować paletę w oknie “Swatches (Próbki)”. Powinniście mieć je otwarte w panelu bocznym. Jeśli nie macie, otworzycie je, wybierając w górnym menu “Window (Okno)” > “”Swatches (Próbki)”. Tam również szukamy ikonki z trzema poziomymi liniami (w prawym, górnym rogu). Rozwijamy listę, a następnie wybieramy opcję “Load Swatches (Załaduj próbki)”.

paleta-ze-zdjecia

 • W oknie, które się pojawi, wybieramy plik, który przed chwilą zapisaliśmy. Potwierdzamy i od tego momentu możemy korzystać z naszej palety kolorów.

paleta-kolorow


Jak to zrobić bez Photoshopa?

adobe-kuler-paleta-ze-zdjecia

 • Adobe Kuler
  Wystarczy kliknąć w powyższy link, przeciągnąć wybrane zdjęcie i aplikacja pokaże nam paletę pięciu kolorów. Możemy wybierać wśród kilku typów tonacji. Możemy też modyfikować wybrane kolory, przesuwając kółkami po zdjęciu.

kolory-zdjecia

 • Color Palette FX
  Schemat bardzo podobny do tego w Adobe Kuler, przy czym dostajemy tutaj 9 kolorów bez dodatkowych opcji i bez możliwości zmian.

Co wybrać?

Jak to zwykle bywa – to zależy. Jeśli chcecie mieć wiele odcieni do wyboru, sięgnijcie po Photoshopa. Jeśli wolicie podstawowe kolory, które program świetnie dopasuje za Was, zdecydowanie polecam Kulera. Z kolei gdy zależy Wam na maksymalnym uproszczeniu tej czynności i skróceniu procesu decyzyjnego, wybierzcie Color Palette FX.


Zobacz też >> 5 stron, które pomogą dobrać kolory


Mam nadzieję, że zaraziłam Was chęcią poszukiwania pięknych połączeń kolorów w zdjęciach. Koniecznie pochwalcie się uzyskanymi przez Was paletami w komentarzach. Gdyby coś było niejasne – pytajcie. Przyjemnego tworzenia!