DIY: Mała tablica inspiracji na biurko

Kiedy opublikowałam wpis z domowym kątem do pracy za mniej niż 70zł, wiele osób pisało, że marzy im się kratka pełniąca rolę tablicy inspiracji, ale kompletnie nie mają na nią miejsca. Biurka i przestrzeń wokół nich z reguły są zagospodarowane do ostatniego wolnego centymetra i czasem rzeczywiście ciężko jest znaleźć wolne miejsce na kratkę o sporych rozmiarach.

Rozwiązanie tego problemu przyszło mi do głowy (jak to zwykle bywa) przypadkiem. Kiedy zastanawiałam się, z czego stworzyć kratkę, której potrzebowałam do wspomnianego wyżej wpisu, kupiłam metr siatki ogrodniczej, której używa się m.in. do oczek wodnych lub jako ogrodzenie. Uznałam że jeśli nie znajdę tego, czego szukam, to właśnie jej użyję jako biurkowego organizera. Ostatecznie trafiłam na kratkę zbrojeniową, a siatkę ogrodniczą upchnęłam w pudle z kategorii “przyda się do DIY”. Podczas weekendowych porządków znowu wpadła mi w ręce i wtedy też pojawił się pomysł, by stworzyć taką mini wersję tablicy inspiracji – w sam raz na małą przestrzeń.

diy-blog

Co będzie potrzebne?

 • Ramka
  U mnie to rozmiar A4, ale równie dobrze możecie użyć innych. Ja wykorzystałam najzwyklejszą ramkę z sieciówki za około 8zł.
 • Siatka ogrodnicza
  Szukajcie jej na działach ogrodniczych w marketach budowlanych. Z reguły jest sprzedawana na metry, ale powinniście bez problemu kupić również np. pół metra. Kosztuje niewiele. Za spory kawałek, z którego mogłabym stworzyć kilkanaście takich tablic zapłaciłam kilka złotych.
 • Farba w spray’u
  Nie jest to obowiązkowy element. Jeśli dobrze poszukacie, możecie kupić siatkę np. w kolorze czarnym, która od razu będzie się nadawała do stworzenia tablicy.
 • Nożyczki
 • Mocna taśma/kilka gwoździ i młotek/klej na gorąco
  W zależności od tego, którą metodę mocowania wybierzecie.

diy-organizer-biurko

Schemat działania jest tu bajecznie prosty. Ramkę pozbawiamy wszystkiego, co nie jest ramą. Siatkę docinamy tak, by pasowała do wymiarów ramki i nie wystawała. Kiedy wszystko mamy przygotowane, mocujemy siatkę do ramki.

W jaki sposób przymocować siatkę do ramki? 3 sposoby:

 • Za pomocą dobrej i mocnej taśmy klejącej. Zwykła taśma biurowa raczej się tu nie sprawdzi, potrzeba czegoś mocniejszego, co utrzyma siatkę.
 • Wbijając ze wszystkich stron małe gwoździe, które będą utrzymywały siatkę na właściwym miejscu.
 • Za pomocą kleju na gorąco. Przy czym tej metody nie testowałam, więc głowy nie daję.

diy-zamiast-tablicy-korkowej

Kiedy siatka jest przymocowana, pozostaje tylko dekorowanie. Tu już wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Moja tablica zyskała jesienny wizerunek. I choć nadal uwielbiam moją dużą kratkę, ta mała ma w sobie tyle uroku, że chyba też znajdę dla niej jakieś miejsce. Może na komodzie? Myślę, że śmiało można ją wykorzystać nie tylko jako biurkowy organizer, ale i jako bazę do kompozycji z liści, gałęzi lub kwiatów.

Efekty:

diy-na-biurko-tablicadiy-tablica-inspiracji

Mam nadzieję, że podzielicie się efektami Waszej pracy, jeśli zdecydujecie się na takie małe, jesienne rękodzieło. Strasznie jestem ciekawa Waszych pomysłów. A jeśli tablica Wam się podoba, będzie mi bardzo miło, jeśli udostępnicie ten wpis znajomym. Miłego tworzenia!