Najlepsze aplikacje, które pomogą się zrelaksować

aplikacje-relaks-stres

Mówi się, że jesteśmy szczęściarzami, ponieważ przyszło nam żyć w czasach informacji i interakcji dostępnych na wyciągnięcie ręki. Faktycznie, nie sposób tego nie docenić, ale trudno również przeoczyć tę mniej pozytywną stronę rozwoju technologii. Nie wyłączamy swoich telefonów ani na chwilę, jesteśmy online przez większość dnia, o naszą uwagę walczy niezliczona ilość informacji, powiadomień, obowiązków. Rzadko pozwalamy sobie, by wyłączyć tę nieustanną gonitwę myśli, a kiedy w końcu próbujemy, okazuje się, że stało się tu o wiele trudniejsze, niż nam się wydawało.

Skoro zatem technologia tak bardzo komplikuje nam odpoczywanie, może pora wykorzystać ją, by tym razem coś naprawiła lub czegoś nauczyła? Kiedy rozpoczęłam walkę o lepsze skupienie, używanie internetu do walki o coś, co w dużej mierze sam mi wcześniej zabrał, wydawało mi się absurdem. Szybko jednak przekonałam się, że gdy tylko odpowiednio go wykorzystam, mogę więcej zyskać niż stracić. Dziś dzielę się aplikacjami, z którymi od nowa uczę się odpoczywania. Większości z nich można użyć bez pobierania czegokolwiek na telefon – wystarczy odpalić przeglądarkę.

Szczególnie gorąco polecam Wam aplikacje kryjące się pod numerami 5 i 6, choć tak naprawdę pierwsze zetknięcie z każdą z nich dosadnie uświadamia, jak bardzo wędrują nasze myśli i jak trudno skupić je na jednej czynności. Mam nadzieję, że przekonam Was do zapoznania się z nową formą relaksu. A może znacie już którąś z nich?

1. Do nothing for 2 minutes

aplikacje-do-relaksu
Znacie ten stan, kiedy od 5 minut gapicie się w ekran, a myśli kłębią się tak, że nie jesteście w stanie wykrzesać z siebie żadnej konkretnej decyzji? Tę stronę nazywam lekarstwem na takie chwilowe “przegrzanie styków”. Szum morza, ładny widok i żelazna zasada: zakaz dotykania klawiatury i myszy przez 2 minuty. Jeśli ją złamiecie, odliczanie rozpoczyna się od nowa.


Dostępne na:  wszystkie przeglądarki

2. OffTime

Czasem, mimo szczerych chęci nie potrafimy się zrelaksować przez nadmiar bodźców. Ktoś dzwoni, przychodzi sms, pojawiają się nowe maile, Messenger ani na chwilę nie przestaje wyświetlać chmurki informującej o nowej wiadomości. Jak w tym wszystkim odnaleźć choć chwilę wytchnienia? Za pomocą Offtime możemy wyciszyć lub całkowicie wyłączyć powiadomienia, a także połączenia przychodzące i smsy. Możemy również stworzyć wyjątki, czyli osoby, od których chcemy otrzymywać połączenia oraz aplikacje, które nie mają zakazu wyświetlania powiadomień. A kiedy w przypływie impulsu zechcemy te blokady wyłączyć, by czterdziesty drugi raz tego dnia sprawdzić maila, musimy najpierw odczekać 60 sekund.


Dostępne na:  telefony i tablety z systemem iOS oraz Android

 3. Calm

aplikacje-relaks-odpoczynek

Poznałam tę aplikację dość dawno temu, ale dopiero w zeszłym roku zaczęłam z niej regularnie korzystać. Calm to taka nauka medytowania z przewodniczką o kojącym głosie i z relaksującymi dźwiękami w tle. Nie zrażajcie się jednak, jeśli samo słowo “medytacja” budzi w Was skojarzenia z bezsensownym siedzeniem po turecku przez długie godziny. Nie dajcie się zwieść pozorom. Sesje, z których korzystam regularnie trwają zaledwie 10 minut, a mogę zagwarantować, że już po pierwszej przerazi Was, jak trudno dziś się skupić. Wielkim plusem tej aplikacji jest to, że można z niej korzystać w przeglądarkach internetowych, ale również pobrać jako aplikację na telefon. Podstawowe treningi są tu zawsze darmowe – za te bardziej rozbudowane trzeba zapłacić.


Dostępne na:  telefony i tablety z systemem iOS i Android oraz na przeglądarki

4. Headspace

jak-sie-zrelaksowac

Aplikacja bardzo podobna do Calm opisywanego wyżej, tyle że o wiele bliższa mi od strony graficznej. Tutaj w darmowej wersji mamy możliwość wykonywania 10-dniowego treningu, składającego się z 10-minutowych sesji wprowadzających do medytacji. W płatnej odsłonie są również przeróżne sesje tematyczne – na przykład związane z lepszym snem lub poprawą stanu zdrowia.


Dostępne na:  telefony i tablety z systemem iOS i Android

 5. Stop, Breathe & Think

aplikacje-relaks-medytacje

Ta aplikacja oferuje w darmowej wersji zdecydowanie najwięcej. Mamy tu “medytacyjny przewodnik”, w którym zaznaczamy nasze samopoczucie oraz wybieramy emocje, które danego dnia odczuwamy. W odpowiedzi otrzymujemy programy medytacji dopasowane do naszych potrzeb. Możemy także wybierać spośród programów, takich jak: wdzięczność, zmiana, uważny spacer. Zdecydowana większość z nich jest bezpłatna. Pewnie byłaby to moja ulubiona aplikacja do relaksu, gdyby nie to, że o wiele bardziej odpowiada mi głos pani z Calm. Ale staram się przekonywać do zmiany, myślę, że warto.


Dostępne na:  telefony i tablety z systemem iOS i Android oraz na przeglądarki

 6. Pacifica

aplikacje-zwalczanie-stresu

Pacifica to moje najświeższe odkrycie z tej kategorii. Gdybym miała opisać ją jedynym zdaniem, powiedziałabym, że to coś w rodzaju pamiętnika lub dziennika, który skłania do zapisywania codziennych aktywności i dzięki temu pozwala dostrzec, co wywołuje w nas słabe samopoczucie. Jest tu możliwość zapisywania codziennego nastroju, myśli towarzyszących nam każdego dnia, ilości przespanych godzin, celów na dany dzień, ilości wypitej wody, zjedzonych posiłków, ćwiczeń fizycznych. Mogłabym tak wymieniać naprawdę długo.

Od nas zależy, co dodamy do naszych stałych aktywności i co będziemy regularnie zapisywać. Oprócz tego, są tu również odprężające audioprzewodniki (częściowo darmowe, częściowo płatne). Po co to wszystko? Twórcy aplikacji twierdzą, że nasza codzienność to nieustanny cykl myśli, emocji, zachowań, które nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec, a które często powodują niepokój, stres, słabe samopoczucie. Zapisując wszystkie te rzeczy, dajemy sobie możliwość rozpoznania, od czego zależy nasz dobry dzień. To także świetny sposób na poukładanie myśli.


Dostępne na:  telefony i tablety z systemem iOS i Android oraz na przeglądarki

 7. Strony z relaksującymi dźwiękami

Zobacz spis stron z relaksującymi dźwiękami

Poruszałam ten temat we wpisie w całości poświęconym tego typu stronom, dlatego odsyłam Was do niego. Zebrałam tam strony oferujące dźwięki do pracy i relaksu. Nie na każdego to działa, mimo wszystko warto się zapoznać.


Tyle ode mnie. Jeśli znacie inne aplikacje pomagające rozprawić się ze stresem, koniecznie podrzućcie je w komentarzu. A może testowaliście już którąś z tu polecanych i podzielicie się wrażeniami?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz