DIY: Organizer kuchenny ze stelażu łóżeczka

organizer-kuchenny-lozeczka-diy

Wraz z początkiem lipca doczekaliśmy się zabudowy w kuchni. Wydawało mi się, że całe to urządzanie rozwlekło się w czasie tak bardzo, że prędko nie przyjdą mi do głowy żadne kolejne zmiany, ale nie mogłam się bardziej pomylić. Już kilka dni później szukałam pomysłów na zagospodarowanie ściany przy oknie.

Planowałam powiesić tam kilka półek, ale tę wizję psuło okno, które musiałoby się na nie otwierać. Poza tym, uznałam, że fajnie byłoby mieć coś innego. Tak trafiłam na Ikea Hack autorki bloga Ich Designer. Pomysł wydawał się banalny i szalenie efektowny – właśnie takie lubię najbardziej. Tydzień temu pognałam do sklepu meblowego jak na skrzydłach, w weekend zażyczyłam sobie wywiercenia dwóch dziur na haczyki, a dziś w końcu mogę pokazać Wam efekt końcowy.

Lista niezbędników:

organizer-kuchenny-lista-zakupow

Powyżej rozpisałam listę produktów, których użyłam wraz z cenami. Cała baza tego projektu to nic innego jak… dno łóżeczka dziecięcego. Genialne, prawda? Dno w projekcie, na którym się wzorowałam było nieco inne, niż to, które znalazłam w sieciówce, ale moje też sprawdziło się doskonale. Model, który znalazłam ma lekko wygięte deski, a to sprawia, że doskonale nadają się do wieszania przedmiotów.

Wszystkie produkty z listy dostaniecie w Ikei, ale pewnie znajdziecie je również w innych sklepach. Oprócz tego, będziecie oczywiście potrzebować kołków oraz wkrętów do przymocowania haków do ściany. Totalnie nie orientuję się w cenach takich rzeczy (pewnie to grosze), dlatego darowałam sobie umieszczanie ich na liście. Swoje haczyki dodatkowo pomalowałam farbą w spray’u, by lepiej komponowały się z kolorystyką kuchni, ale ten krok śmiało możecie pominąć.

organizer-kuchenny-diy

Szybka instrukcja:

  1. Przykładamy stelaż łóżeczka do miejsca w którym chcemy powiesić organizer i decydujemy ile deseczek potrzebujemy odciąć (o ile w ogóle potrzebujemy). Następnie zaznaczamy czymś łatwo zmywalnym miejsce, w którym mniej więcej powinny się znaleźć haki.
  2. Z pomocą miarki i poziomicy odmierzamy miejsca, w których będziemy wiercić dziury.
  3. Wiercimy dziury, wkładamy w nie kołki, przykładamy haki i przykręcamy je do ściany.
  4. Nakładamy stelaż na haki i gotowe! Pozostaje już tylko dekoracja.
  5. Jeśli na dole planujecie wieszać coś cięższego i będzie Was denerwowało odstawanie organizera, możecie przymocować go od dołu taśmami do montażu obrazków.

organizer-kuchenny-stelaz-lozeczka

Do czego może służyć organizer?

Możliwości jest mnóstwo! I właśnie za to go uwielbiam. Możecie hodować na nim rośliny, trzymać kuchenne niezbędniki, wieszać przepisy na ulubione potrawy albo listy zakupów. A to tylko krótka lista rozwiązań kuchennych, jeszcze więcej można by ich wymyślić przy zastosowaniu w łazience lub w pokoju. Co więcej, w mgnieniu oka możecie sprawić, że będzie wyglądał kompletnie inaczej. Już wyobrażam sobie jego sezonowe dekorowanie, na przykład przy użyciu lampek świątecznych.

Mój organizer stał się w kuchni elementem dekoracyjno-praktycznym. Są rośliny, słomki do napojów, ale też kilka niezbędników – deska, ścierka, łopatka, nożyczki do kwiatów. Co prawda pojemnikach na razie goszczą sztuczne kwiaty, ale docelowo będą tu mieszkały zioła.

organizer-kuchnia-diy

organizer-na-sciane

Muszę Wam się przyznać, że zachwycam się nim, ilekroć wejdę do kuchni. To zadziwiające, że tak niepozorna rzecz potrafi ożywić pomieszczenie. Z perspektywy czasu trochę żałuję, że nie mamy balkonu – już widzę jak pięknie wyglądałby organizer w wersji balkonowej.

Mam nadzieję, że zasieję w Was chęć tworzenia – gwarantuję, że satysfakcja jest ogromna! Strasznie jestem ciekawa, jakie zastosowania dla niego wymyślicie. Bo przecież na kuchni nie może się skończyć. Dajcie znać, jak Wam się podoba ten pomysł. A może zdradzicie swoje pomysły na jego wykorzystanie?


Zapisz