Darmowe narzędzia, bez których nie wyobrażam sobie pracy

darmowe-narzedzia-do-pracy

Zastanawiam się czasem, jak zareagowaliby nasi przodkowie, dowiadując się, że ludzie w niedalekiej przyszłości będą pracować spędzając większość dnia przez monitorem, a jeszcze inni ludzie będą im tę pracę ułatwiać, udostępniając stworzone przez siebie narzędzia zupełnie za darmo. To w pewien sposób niepojęte, prawda? A jednak dziś to dla wielu z nas najnormalniejsza rzecz na świecie.

Już od dłuższego czasu zbierałam się do napisania wpisu gromadzącego wszystkie darmowe narzędzia, które wspomagają mnie w codziennej pracy przed komputerem. W końcu mi się to udało i dzielę się z Wami listą dziesięciu najczęściej używanych narzędzi, za które nie muszę płacić ani złotówki. Mam nadzieję, że okaże się przydatna.

aplikacje-darmowe-produktywnosc

Strażnik mojej produktywności. Przez określony przez nas czas blokuje dostęp do rozpraszających stron i do wszystkich innych rzeczy, które dodamy na czarną listę. Co ważne, nie da się w żaden sposób wyłączyć aplikacji przed upływem wybranego czasu, nawet poprzez zrestartowanie komputera, czy usunięcie aplikacji.

Dostępne na: tylko na sysytemy macOS.
Odpowiedniki: dodatki do przeglądarek: LeechBlock (Firefox) i StayFocusd (Chrome).

przydatne-narzedzia-do-pracy

Aplikacja bardzo podobna do tej poprzedniej. Tu również tworzymy “czarną listę” stron, które zabijają naszą produktywność, a następnie wybieramy czas, który chcemy poświęcić na pracę. W tym czasie wyrasta nasze drzewo, a my przy każdej próbie odpalenia “zakazanej” strony widzimy ekran jak powyżej. Jeśli zdecydujemy się na nią wejść, drzewo umiera. W aplikacjach na telefony z wyrośniętych drzew powstaje las. Niestety, ja używam wersji przeglądarkowej, która jest dość okrojona, ale i tak miło nią czasem zastąpić SelfControl.

Dostępne na: iOS, Android, Windows Phone oraz jako dodatek do przeglądarki Firefox.

aplikacje-do-pracy

Tego narzędzia raczej nie trzeba przedstawiać, ale dla pewności napiszę, że Spotify oferuje dostęp do milionów utworów w wersji darmowej i płatnej. Zdarzało mi się korzystać również z tej drugiej opcji, ale w większości przypadków wystarczająca jest dla mnie darmowa. Uwielbiam Spotify za playlisty tematyczne. Można tu znaleźć muzykę dopasowaną do absolutnie każdej sytuacji i każdego nastroju. Poważnie, jest nawet playlista na PMS (swoją drogą jedna z moich ulubionych!).

Dostępne na: właściwie na wszystko. Są wersje przeglądarkowe i aplikacje.

ankieta-jak-zrobic

Aplikacja do tworzenia pięknych i efektownych ankiet. Można z niej korzystać w formie płatnej oraz bezpłatnej, ale ta druga jest w zupełności wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. Odkąd odkryłam to narzędzie, nie używam niczego innego do briefów i ankiet. Jakiś czas temu opublikowałam tutorial Jak zrobić ładną ankietę? Typeform krok po kroku – odsyłam Was do niego po szczegóły.

Dostępne na: każdą przeglądarkę.

narzedzia-darmowe

Minimalistyczny edytor tekstu dostępny w przeglądarce. Uwielbiam go za totalny minimalizm i cudowną przejrzystość. Żadnych przycisków, dodatkowych opcji, miliona ustawień – czysty tekst, nic więcej. Opalam go zawsze, kiedy potrzebuję się skupić w 100% na pisanym tekście. W połączeniu z aplikacjami blokującymi rozpraszające strony działa cuda.

Dostępne na: każdą przeglądarkę.

narzedzia-do-pracy

Aplikacja, w której od jakiegoś czasu notuję zadania do wykonania. Mam w niej podział na dwa projekty: “Praca” oraz “Prywatne” i zapisuję tam wszystko, co aktualnie mam do zrobienia, a następnie “odhaczam” to, co już zrobiłam. Podejmowałam już kilka prób zaprzyjaźnienia się z podobnymi aplikacjami, ale zawsze dość szybko się zniechęcałam. Z Nozbe jak dotąd jest mi najbardziej po drodze.

Dostępne na: każdy rodzaj systemu operacyjnego na telefonach i komputerach.

Tutaj gromadzę wszystkie obserwowane blogi i strony, a potem raz w tygodniu robię sobie “prasówkę” i szukam ciekawych treści. Uwielbiam Feedly za porządek i minimalizm. Zanim się na niego przesiadłam, scrollowałam w nieskończoność Facebooka w poszukiwaniu interesujących artykułów. Poznanie tego narzędzia było jak zamiana biurka tonącego w wielkim stosie papierów na uporządkowaną szafkę z katalogiem bibliotecznym, gdzie wszystko ma swoje miejsce.

Dostępne na: każdą przeglądarkę.

Narzędzie, które wykorzystuję do wystawiania faktur. Zanim je odkryłam, co miesiąc wypełniałam gotowy szablon faktury, który znalazłam gdzieś w sieci. Nie muszę chyba wspominać, że nie była to najwygodniejsza opcja. Tutaj wpisuję jedynie NIP klienta i od razu mam wypełnione wszystkie dane. Są też podpowiedzi dotyczące wypełniania każdego rodzaju faktury, możliwość oznaczania, co zostało już opłacone, a co jeszcze nie. Co prawda iFirma jest bezpłatna tylko do 10 (o ile dobrze pamiętam) faktur miesięcznie, ale w tym momencie mi to wystarcza.

Dostępne na: każdą przeglądarkę.

darmowe-narzedzia

To bajecznie prosta aplikacja od Evernote, która umożliwia błyskawiczne robienie screenów wybranej części ekranu i wysyłanie ich do dowolnej aplikacji. Odkryłam ją jeszcze zanim poznałam skrót Cmd+Shift+4 na Macach (odpowiadający za podobną funkcję), ale z sentymentu i tak czasem sięgam po Skitch. Nie spodziewałam się, że będę go używać tak często i że tak bardzo usprawni pokazywanie komuś fragmentów strony czy zdjęcia.

Dostępne na: Mac, iPad i iPhone.

narzedzia-pomagajace-w-pracy

Są takie momenty, kiedy muzyka rozprasza mnie zbyt mocno, a cisza sprawia, że dopada mnie potok myśli. Wtedy sięgam po strony z odgłosami. Kiedyś opublikowałam wpis, w których wymieniłam wszystkie znane mi strony z dźwiękami do pracy i relaksu, ale zdecydowanie najczęściej wybieram Noisli. Wybór dźwięków jest tu naprawdę ogromny. Możemy wybierać spośród odgłosów m.in.: deszczu, burzy, wiatru, szumiącego lasu, szumu morza, ogniska. Co więcej, jest tu możliwość miksowania. Możemy zatem połączyć dźwięki burzy, wiatru i ogniska i stworzyć sobie naprawdę klimatyczny nastrój.

Dostępne na: każdą przeglądarkę.

To tyle. Mam nadzieję, że niczego nie pominęłam. Jeśli przyjdzie mi do głowy coś jeszcze, na pewno będę uzupełniać wpis. A może Wy znacie coś godnego polecenia, co mogłoby mi się przydać?

 

Zapisz