Co włożyć w ramkę? 9 tanich i niecodziennych pomysłów

co-wlozyc-do-ramki

Od jakiegoś czasu przymierzam się do stworzenia galerii ściennej nad kanapą w salonie. Na etapie planowania wydawało mi się, że to bułka z masłem. W końcu co to za filozofia zestawić ze sobą kilka ramek i wymyślić, co do nich włożyć. Sklepy są pełne gotowych grafik, plakatów, zresztą przecież sama mogłabym sobie je stworzyć. Poza tym, zawsze można sięgnąć również po zdjęcia.

I faktycznie – taki był plan, ale gdy w moim mieszkaniu zaczęły się pojawiać kolejne ramki, zauważyłam, że po pierwsze to wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, a po drugie najchętniej sięgałam po te mniej oczywiste pomysły. I tak w moich ramkach wisi m.in. okleina meblowa, kartka urodzinowa i papier po prezencie.

Pomyślałam sobie, że może to dobry temat do poruszenia na blogu. Myśląc o tym, co włożyć do ramek, nasze myśli od razu idą w stronę zdjęć i plakatów. Tymczasem dookoła siebie często mamy sporo niewykorzystanych materiałów, które mogłyby zyskać drugie życie, stając się wypełnieniem ramki. Zebrałam więc wszystkie pomysły, które sama wykorzystałam, ale również te, które od jakiegoś czasu zbierałam na swoich tablicach inspiracji.

A zatem co włożyć do ramki, jeśli nie plakat lub zdjęcie?

  • Okleina meblowa

Marmurową okleinę kupiłam, by służyła mi jako tło do zdjęć. Niestety, nie polubiłyśmy się jakoś szczególnie i większość czasu spędzała zwinięta w rulon. Kiedy kupiłam pierwszą dużą ramkę, nie miałam pod ręką nic, co mogłabym do niej włożyć. Krążąc po mieszkaniu, natknęłam się na moje marmurowe tło i pomyślałam, że udawanie dzieła sztuki to w sumie całkiem dobry pomysł na jego drugie życie. Nie pomyliłam się – sprawdza się świetnie jako skromna dekoracja nad stołem, która nie rzuca się w oczy na samym wejściu. Na Instagramie możecie zobaczyć, jak prezentuje się w szerszej perspektywie.

  • Papier do pakowania prezentów

Nie wiem, czy też tak macie, czy tylko ja jestem typem takiego zbieracza, ale zawsze zachowuję papiery prezentowe, które jeszcze nadają się do użytku. Mogę je potem wykorzystać nie tylko do ponownego pakowania, ale również do projektów DIY. W papierze ze zdjęcia dostałam przesyłkę od firmy. Tak bardzo spodobał mi się jego motyw, że postanowiłam wyciąć fragment i włożyć go do ramki. Przyznajcie, że wygląda genialnie, zwłaszcza jak na coś, co zazwyczaj i tak ląduje w koszu.

  • Kartki urodzinowe lub pocztówki

co-wlozyc-do-ramki

Dziś tak dużą wagę przykłada się do estetyki, że niepozorne kartki okazjonalne potrafią wyglądać jak małe dzieła sztuki. Miło jest je zachować, ale zazwyczaj lądują w szufladach biurek, gdzie nikt nie ma szansy ich zobaczyć. Może zatem warto je wyeksponować? Kartkę ze zdjęcia dostałam od Aliny i Moniki z okazji urodzin, na naszym grudniowym wyjeździe. Tak bardzo spodobał mi się ten geometryczny wzór, a do tego kartka idealnie pasowała wielkością do jednej z moich ramek, więc nie mogło się to skończyć inaczej.

  • Papier do scrapbookingu

Na początku studiów, zafascynowana scrapbookingiem, kupiłam spory zestaw papierów i dodatków. Zapał szybko przeminął, a ja zostałam z całym tym zbiorem. Dopiero po pewnym czasie odkryłam, że to świetny sposób na wypełnienie ramek. W poprzednim mieszkaniu używałam kilku wzorów, w nowym również jeden z nich pojawił się w przedpokoju. Takie papiery do scrapbookingu można kupować na sztuki, ale można je również dostać w zestawach, które zawierają pasujące do siebie, tematyczne wzory. To świetny sposób na spójną domową galerię bez większego wysiłku.

  • Mapa

co-powiesic-w-ramce

Odkrycie programu umożliwiającego tworzenie map było jednym z hitów minionego roku. I wcale się nie dziwię! Wystarczy kilka kliknięć, by stworzyć niepowtarzalną dekorację. Możemy stworzyć mapę naszego miasta, mapy miejsc, które odwiedziliśmy lub tych, które chcielibyśmy odwiedzić. We wpisie wyjaśniającym zasady działania programu znajdziecie kilka moich przykładów wykorzystania.

Plakat z mapą - jak go zrobić samodzielnie i za darmo?

  • Okładki ulubionych płyt CD


Ten pomysł to świetny sposób, by stworzyć spersonalizowaną galerię. Taką, która już na pierwszy rzut oka będzie coś mówiła na temat jej właściciela. Jeśli nadal macie w swoich domach prawdziwe płyty CD, możecie wykorzystać ich oryginalne okładki, tworząc kolaż w jednej ramce. Można również pokusić się o umieszczenie okładek w większym rozmiarze w osobnych ramkach, jak na zdjęciu po prawej stronie.

  • Zasuszone rośliny

Prosty sposób na subtelną dekorację. Najłatwiej będzie przetestować go jesienią, kiedy dookoła aż roi się od liści idealnych do zasuszenia. Ale również wiosną można przynieść do domu wiele pięknych roślin. Ważne, by zasuszyć je na płasko, na przykład wkładając między kartki książki, ale również, by… ustawić sobie przypomnienie. Już dwa razy próbowałam tak suszyć rośliny i… zwyczajnie o nich zapominałam.

  • Okładki ulubionych książek

Kolejny sposób na nadanie dekoracjom osobistego charakteru. Oczywiście nie trzeba tu od razu niszczyć książek i bestialsko pozbawiać ich okładek. Można ją zeskanować i wydrukować w odpowiednim rozmiarze, a potem dopasować do ramki. Brzmi jak galeria marzeń każdego miłośnika książek, prawda?

  • Sztuczne kwiaty

To z kolei pomysł odstający od reszty propozycji i na pewno wymagający odwagi. Już od jakiegoś czasu dodaję podobne pomysły do listy projektów DIY wartych wypróbowania, ale nadal nie wymyśliłam mojej własnej koncepcji, ani tego, gdzie taka ramka mogłaby zawisnąć. W każdym razie idea na pewno jest warta uwagi, bo kwiaty w ramce nie tylko pięknie wyglądają, ale również są doskonałą odmianą od typowego wypełnienia ramek.


To tyle, jeśli chodzi o mnie. A może Wy też macie w swoich mieszkaniach jakąś nietypową zawartość ramek? Będzie miło, jeśli podzielicie się swoimi pomysłami w komentarzach.