Ultra Violet – kolor roku 2018 pod lupą

kolor-roku-2018-ultra-violet-pantone

Wydawałoby się, że to w zeszłym roku Instytut Pantone najmocniej podzielił ludzi w kwestii słuszności wyboru Greenery na kolor roku 2017. Soczysta zieleń miała równie wielu zwolenników co przeciwników, ale nie da się ukryć, że wszystkie argumenty stojące za jej wyborem były słuszne. Rok 2017 rzeczywiście był zwrotem w stronę natury. Okazało się jednak, że nie był to najbardziej kontrowersyjny wybór Instytutu.

Wiele mediów przewidywało, że po pełnej życia zieleni, wybór padnie na równie energiczny odcień czerwieni, ale znowu okazało się, że kolor roku wcale nie jest tak łatwy do przewidzenia. Został nim tajemniczy fiolet. I dla wielu osób to dopiero jest kontrowersja!

O co chodzi z tym kolorem roku?

Kolor roku wybiera Instytut Pantone. To firma z branży poligraficznej, która stworzyła własną, unikatową skalę kolorów. Skalą tą posługuje się wielu projektantów: grafików, architektów, kreatorów mody. Jeśli widzieliście gdzieś ogromny wachlarz próbek kolorów, bardzo możliwe, że był to właśnie wzornik Pantone.

Instytut na podstawie obserwacji rynku, konsultacji i badań co rok typuje kolor, który najlepiej odzwierciedla obecne trendy – nie tylko te związane z modą, architekturą, designem, ale również te związane z szeroko pojętym stylem życia.

pantone-color-of-the-year-2018-ultra-violet-banner

Czy kolor roku rzeczywiście ma jakieś znaczenie?

Zawsze, gdy wspominam o kolorze roku, w komentarzach pada pytanie z kategorii: “Czy on rzeczywiście jest aż tak ważny?”, “Czy naprawdę coś znaczy?”. Sama przez pewien czas miałam wątpliwości. Uświadomiłam sobie jednak, że podobnie jak wiele osób, postrzegałam ideę koloru roku zbyt dosłownie.

Słysząc, że jakiś kolor uzyskał to miano, wyobrażamy sobie, że nagle stanie się szalenie popularny. Że nasze szafy wypełnią ubrania w kolorze fioletu, że ściany naszych mieszkań obleją liliowe farby, a strony internetowe masowo zaczną zmieniać design na taki w kolorze śliwek.

Ale to zupełnie tak nie działa. Przewidywania Instytutu coraz mniej mają wspólnego z dosłowną obecnością danej barwy w naszej codzienności, ale za to zyskują coraz więcej sensu i znaczenia, kiedy zechcemy zapoznać się z argumentacją Pantone – często ważniejszą od samego koloru.

Jak zatem podejść do koloru roku, by miało to sens?

Patrząc w taki mniej dosłowny sposób, od razu można dostrzec sens zeszłorocznego wyboru Greenery, który miał być zwrotem w stronę natury. Rzeczywiście 2017 był pełen roślin we wnętrzach, roślinnych motywów na ubraniach, botanicznych wzorów na opakowaniach, wyborów dotyczacych zdrowszego stylu życia. Podobnie wybór z 2016 roku – dwa spokojne kolory wskazujące na zainteresowanie ideą uważności, medytacji, świadomego odpoczywania.

Myślę, że traktując wybór koloru roku w ten dużo mniej oczywisty sposób, można sporo przewidzieć w temacie nadchodzących trendów i wiele z niego wynieść np. w kontekście planowania działań własnej marki.

Dlaczego akurat Ultra Violet?

W tym roku wybór Pantone padł na tajemniczy fiolet, kryjący się pod nazwą Ultra Violet. Instytut opisuje go jako prowokujący, przemyślany i twórczy. Ma komunikować oryginalność, pomysłowość i wizjonerskie myślenie, które wskazuje drogę ku przyszłości.

Ultra Violet ma nawiązywać do bezkresu kosmosu, inspirować do poznawania tego, co nas czeka oraz pobudzać do odkrywania świata poza ramami, które dotychczas znaliśmy. Enigmatyczne fiolety to także symbole łamiącej konwencjonalne zasady kontrkultury i indywidualności, kojarzonej z gwiazdami popkultury, jak Prince czy Jimi Hendrix. Głębia Ultra Violet ma zachęcać do eksperymentowania, przesuwania granic i nonkonformizmu.

Instytut Pantone przywołuje również skojarzenia z minionych lat, kiedy to podobne odcienie fioletu były silnie powiązane z mistycyzmem i duchowością. Dziś kolor ten często jest kojarzony z ideą uważności, będącą dla wielu osób ucieczką od świata pełnego bodźców.

Gdzie się sprawdzi Ultra Violet?

Z czym łączyć kolor roku?

ultra-violet-z-czym-laczyc

Ładne przedmioty w kolorze roku:

ultra-violet-pantone-kolor-roku

1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  6  |  7  |  8  |  9  |  10  |  11  |  12  |  13  |  14  |  15  |  16  |  17

Co myślicie?

Ciekawi mnie nie tylko to, co sądzicie o wyborze fioletu na kolor roku 2018, ale także jak Wy podchodzicie do przewidywań Instytutu Pantone. Więcej w Waszym podejściu dosłowności i wątpienia w sens ogłaszania koloru roku, czy może skłaniacie się do szukania “drugiego dna”?