Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak błonnik wpływa na Twoje zdrowie? Poznaj 10 najlepszych źródeł błonnika w diecie

8 kwietnia, 2024 Jak błonnik wpływa na zdrowie


Błonnik to składnik pokarmowy o którym często mówi się w kontekście zdrowego odżywiania, ale czy wiesz, dlaczego jest tak ważny dla twojego organizmu? Nie jest to tylko dodatek do diety. Błonnik odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia przewodu pokarmowego oraz ogólnego stanu zdrowia. Poznaj bliżej jego zalety i najlepsze źródła w diecie.

Czym jest błonnik?

Błonnik to rodzaj węglowodanu, który nie jest trawiony przez nasz układ pokarmowy. Wyróżnia się jego dwa rodzaje – rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Pierwszy rodzaj tworzy żel w przewodzie pokarmowym, który może pomóc w regulacji poziomu glukozy i cholesterolu we krwi, natomiast błonnik nierozpuszczalny pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelitowej, co jest kluczowe dla funkcjonowania całego układu pokarmowego.

Działanie i wpływ na zdrowie

Błonnik ma wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim, pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi, co jest kluczowe dla osób z cukrzycą lub ryzykiem tej choroby. Po drugie, może obniżać poziom cholesterolu, chroniąc tym samym przed chorobami serca i wątroby. Warto wspomnieć także, że ten wyjątkowy składnik poprawia pracę jelit, zapobiegając zaparciom i wspierając ogólną zdolność trawienia. Ponadto, regularne spożywanie błonnika może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi poprzez uczucie sytości.

10 najlepszych źródeł błonnika w diecie

Warto wiedzieć, w których produktach znajduje się najwięcej błonnika i włączać je do swojej codziennej diety. Produkty te oprócz błonnika zawierają szereg innych składników mineralnych i witamin, które wspomagają organizm w ogólnym prawidłowym funkcjonowaniu:

  1. Owoce – warto spożywać je na surowo, jednak przetwory wykonane z nich również dostarczają organizmowi wiele składników odżywczych, w tym także błonnik. Jabłka, gruszki, jagody, maliny, truskawki, pomarańcze, banany – wszystkie te produkty dostarczą Ci energii i zadbają o prawidłową pracę układu pokarmowego.

  2. Warzywa – podobnie jak owoce, wszystkie warzywa zawierają dużo błonnika pokarmowego, który jest niezbędny w diecie każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Produkty jakie należy wyróżnić w tej kategorii to przede wszystkim szpinak, brokuły, brukselka, marchew, kapusta, kalafior, cukinia i pomidory.

  3. Orzechy – orzechy włoskie, czy też migdały to nie tylko świetna przekąska i dodatek do jesiennych ciast. Warto spożywać je przez cały rok, aby wspomagać zdrowie jelit.

  4. Nasiona i pestki – nasiona chia, siemię lniane, pestki dyni i słonecznika to nie tylko źródło zdrowych tłuszczów i witamin, to także idealne źródło błonnika. Możesz spożywać je solo, dodawać do sałatek, ciast, deserów i czego tylko zapragniesz. Ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia!

  5. Produkty pełnoziarniste – pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, pełnoziarniste makarony i płatki owsiane to idealne przykłady w tej kategorii.

  6. Kasze – szczególnie kasza gryczana jest produktem wyjątkowym, ponieważ zawiera błonnik, witaminy z grupy B, kwas foliowy, witaminę E i beta-karoten. Jest to idealny przykład superfood, który odżywi Twoje ciało i skórę.

  7. Nasiona roślin strączkowych – ciecierzyca, fasola, soczewica, groch, bób oprócz tego, że posiadają duże ilości błonnika, dostarczą Ci także białko roślinne.

  8. Zielone liściaste warzywa – jest to wyjątkowy typ warzyw, który najlepiej spożywać w sezonie ich kwitnienia – czyli dokładnie w okresie późnej wiosny w miesiącach takich jak kwiecień, maj i czerwiec. Jarmuż, botwinka, rukola, szpinak polepszą zarówno wygląd Twojego talerza, dodając mu kolorów i smaku, jak i pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

  9. Bakalie – rodzynki, suszone śliwki, suszone morele, suszone figi są idealnymi produktami w walce z problemami trawiennymi.

  10. Suplementy diety – osoby, które są świadome, że ich dieta nie zawiera odpowiedniej ilości błonnika i nie mogą spożywać niektórych produktów, powinny rozważyć suplementację tego składnika.

Czy warto suplementować błonnik?

Warto rozważyć suplementację błonnika w przypadku osób, które mają trudności w osiągnięciu zalecanej dziennej dawki błonnika poprzez dietę. Suplementacja może być korzystna zwłaszcza dla osób z problemami trawiennymi, nadwagą lub cukrzycą typu 2. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się konsultację z lekarzem, wybieranie odpowiedniego suplementu i formy tego składnika, zachowanie umiaru w stosowaniu oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jak poprawnie suplementować błonnik – najważniejsze wskazówki

Błonnik w formie suplementu może być skutecznym sposobem na zwiększenie jego spożycia. Suplementy są dostępne w różnych postaciach, takich jak proszek, tabletki lub syropy, zawierające różne rodzaje błonnika, takie jak psyllium, rozpuszczalny błonnik jabłkowy czy błonnik z cykorii. O czym należy pamiętać podczas suplementacji?

  • Spożywanie odpowiedniej podaży płynów, aby ułatwić rozpuszczanie tego składnika i jego funkcjonowanie w przewodzie pokarmowym. 

  • Dawkowanie zależy od konkretnego produktu i zwykle jest określone na opakowaniu lub przez lekarza. 

  • Należy także pamiętać, że suplementacja błonnika nie powinna zastępować zróżnicowanej diety bogatej w naturalne źródła błonnika, a jedynie ją uzupełniać. 

Regularne stosowanie błonnika w formie suplementu może przynieść korzyści dla zdrowia, takie jak poprawa trawienia, uczucie sytości oraz kontrola wagi ciała, przy zachowaniu odpowiednich zasad i dawkowania.

Materiał zewnętrzny

Redakcja onelittlesmile.pl

Witaj na onelittlesmile.pl! Twoim źródle inspiracji dla piękna, mody, zdrowego stylu życia i wymarzonego wesela! Nasza redakcja to grupa specjalistów, która poświęca się, żeby dostarczyć Ci masę wiedzy oraz przydatnych wskazówek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak błonnik wpływa na zdrowie
jak powinna wyglądać księga gości
czy picie aloesu ma skutki uboczne

Jesteś zainteresowany reklamą?

czy picie aloesu ma skutki uboczne